Kérdések & válaszok a tetőre telepített napelemes rendszerekhez: A tetőről érkező öko-áram egyszerűen elmagyarázva

A függetlenség és az ellátásbiztonság egyre nagyobb szerepet játszik az energia témakörben

Mind magánháztartások, mind üzleti fogyasztók számára. Egyrészt azért, mert az energiapiac a sokasodó krízisek miatt egyre gyakrabban válik instabillá, másrészt pedig azért, mert a klímaváltozás miatt a fosszilis energiahordozókról a megújuló energiaforrásokra, mint például vízenergiára vagy napenergiára való áttérés egyre elkerülhetetlenebbé válik.

Pont az új építésű épületeknél vagy tetőfelújításnál könnyű megtenni az első lépést a függetlenség és az ellátásbiztonság irányába. A tetőn üzemelő napelemes rendszer segítségével könnyen megtermelhetjük magunk a szükséges energiát – az áremelkedésektől vagy egyéb szabályozásoktól függetlenül.

Mi az a napenergia és hogyan lehet hasznosítani?

Definíció: napenergia

A napenergia a napsugárzással beérkező energia, amelyet a megfelelő rendszerek segítségével villamos vagy hőenergia formájában hasznosíthatunk.

A Nap egy egyedülálló energiaforrás, amelyben óriási potenciál rejlik. Környezetbarát, garantált az ellátás, mindemelett pedig korlátlanul és ingyenesen áll rendelkezésünkre. A Földre évente beérkező napenergia-mennyiség elméletileg a világ energiafogyasztásának ezerszeresét is le tudná fedni.

A napenergia a fényelektromos (vagy fotovillamos) hatás segítségével alakítható át villamos energiává. Ezt a technológiát már az 50-es évek óta alkalmazzák űreszközöknél, manapság pedig már tetőkre, homlokzatokra vagy szabad területekre telepített napelemes rendszerek formájában is használják világszerte. A napkollektorok, illetve fototermikus rendszerek a napsugárzást hőenergiává alakítják át, például fűtés vagy vízmelegítés céljára.

Miért érdemes napelemes rendszereket használni?

Éppen az alacsony fűtésigényű, azaz energiatakarékos épületeknél lehet a napenergiát különösen hatékonyan használni, amit az optimális épülettervezés és épületgépészethez való egyszerű csatlakozás tesz lehetővé.

Ellátásbiztonság & függetlenség a növekvő energiaköltségektől

A háztulajdonosok egyre inkább szeretnék saját magukat ellátni energiával. A napelemes rendszerekkel nem csak függetlenné válhat a növekvő energiaáraktól, hanem a külföldről érkező gáz- és olajimporttól is.

Az olyan kihívások, mint az időjárás okozta teljesítményingadozások vagy időszakosan megnövekedő fogyasztás manapság már nem jelentenek problémát a napelemes rendszerek számára. A minőségi villamos energiatárolók alkalmazásával és intelligens energiamenedzsment segítségével a háztartásoknál a saját fogyasztás akár 100%-a is lefedhető. Ezzel Önnek, mint háztulajdonosnak mindenkor ingyenes napenergia áll a rendelkezésére, még ha nem is süt a Nap. Ez a villany- és energiaköltségek csökkentését eredményezi. Ahhoz, hogy az Ön napelemes rendszere áramkimaradás esetén is működjön, azonban egy szigetüzemű megoldásra van szükség.

Milyen fogalmakat kell ismerni a napelemes rendszerekkel kapcsolatban?: Mit jelentenek az olyan fogalmak, mint kWp, kWh, hatásfok, stb.?

Energia: kWh

Először az energia és teljesítmény között kell különbséget tenni: Az energiát Wh-ban (Wattórában) adjuk meg, és ez az az energiamennyiség, amelyet egy adott idő alatt termelünk. 1 kWh 1000 Wh-nak felel meg.

Teljesítmény: kW & csúcsteljesítmény: kWp

1 kWh az az energiamennyiség, amelyet egy 1 kW teljesítményű napelemes rendszer egy óra alatt elő tud állítani, 2 óra alatt tehát 2 kWh-t tud termelni. A csúcsteljesítményt, tehát a maximálisan lehetséges teljesítményt, amelyet a napelemmodul szabványosított vizsgálati körülmények alatt le tud adni, kWp-ben (Kilowatt-peakben) adjuk meg. Ez az érték teszi lehetővé a különböző napelemes rendszerek összehasonlítását. Családi házaknál 5-10 kWp közötti rendszereket szokás telepíteni.

Wattból Kilowattóra

Teljesítmény (Watt) × Idő (órákban h) = Energiamennyiség Wattórában (Wh)
1000-rel osztva = Energiamennyiség Kilowattórában (kWh)

Hatásfok

Hogy egy napelemes rendszer milyen hatékonyan működik, azaz a napenergia mekkora hányadát tudja a napelemes rendszer villamos energiává átalakítani, azt a hatásfok mondja meg. A folyamatos fejlesztések eredményeként a napelemek hatásfokai lényeges javuláson mentek keresztül, és jelenleg kb. 10-20 % között mozognak, attól függően milyen technológiát alkalmaznak.

Egyenáram, váltakozó áram & inverter

A napelemek a napsugárzást villamos energiává alakítja át, egészen pontosan egyenáram formájában. A nyilvános hálózat azonban váltakozó áramot továbbít, mivel ez közepes távolságokon hatékonyabb. A termelt egyenáramot az inverter alakítja át váltakozó árammá. Sok elektromos készülék azonban egyenáramot használ, ezt az átalakítást az adott készülékek tápegységei végzik.

Milyen elemekből épül fel egy napelemes rendszer?

Az egyes napelemcellákat napelemmodulokká kötik össze. A napelemmodulok és a további elemek (például az inverter és a vezetékek) összessége alkotja a napelemes rendszert.

Az ábra a PREFA napelemes tetőfedő panelek összekötését mutatja

Soros és párhuzamos kapcsolás

Szennyeződések vagy árnyékolások esetén előfordulhat, hogy egy vagy több napelemcellán nem folyik áram. Soros kapcsolásnál a teljes rendszer lényegesen kevesebb áramot termelne és a modulokban túlmelegedő részek vagy hibák alakulhatnának ki. Ennek elkerülése érdekében bypass-diódákat építenek be. Ezekkel az leárnyékolt helyek „áthidalhatók”, és a rendszer továbbra is képes áramot termelni. Ekkor párhuzamos kapcsolásról beszélünk.

A félcellás modulok (half cut) is nagyobb hozamot érnek el (részleges) árnyékolás esetén, mint a standard modulok. Ennél a technológiánál a napelemcellákat a gyártás után félbe vágják. Ugyanazon a felületen így nagyobb teljesítmény is érhető el.

Ezt a két technológiát, a párhuzamos kapcsolást, illetve a félcellás technológiát alkalmazzák a PREFA napelemes tetőfedő panelek.

A napelemmodulokon túl a napelemes rendszer még a következő komponenseket tartalmazza:

  • Napelemkábel
  • Alátétszerkezet
  • Generátor csatlakozó doboz
  • Inverter
  • Villanyóra

Opcionális tartozékok:

  • Energiatároló
  • Gépjármű-töltőállomások (wall box)
  • Fűtőbetétek melegvíz-előállításhoz

Milyen különbségek vannak a tetőbe integrált és a tetőre szerelt rendszerek között?

A telepítési fajtától függően a háztulajdonosok választhatnak tetőbe integrált vagy tetőre szerelt megoldások között. A tetőre szerelt megoldásoknál a napelemmodulokat egy megfelelő alátétszerkezet segítségével rögzítik a már meglévő tetőre. Ép tető esetén ez a legészszerűbb döntés. Amikor azonban a tetőt újrafedjük, vagy új építést tervezünk, akkor az épületbe integrált megoldások, illetve a tetőbe integrált napelemmodulok jelentik az esztétikusabb és modernebb alternatívát a tetőre szerelt napelemes rendszerekhez képest. Ezeknél a megoldásoknál maguk a napelemes modulok alkotják a tető külső héjazatát. A tetőbe integrált megoldások egyik speciális formáját a PREFA napelemes tetőfedő paneljei (napelemes cserepek) képezik. Ezeknél a napelemcellákat a tetőfedésbe integrálták, és nincs szükség a tetőhéjazaton áttörésre.

Milyen nehézségekre & kihívásokra kell számítani egy napelemes rendszer telepítésekor?: Hogyan működik a tervezés & megvalósítás lépésről lépésre?

A beépített PREFA napelemes tetőfedő panel közelről

A professzionális partnereknek és a márkatermékeknek köszönhetően elkerülhetők a nehézségek

A napelemes rendszerek megvalósításakor sok részletet kell szem előtt tartani. Javasolt csak olyan szakemberektől tanácsot kérni, akik kizárólag jól ismert gyártók márkatermékeivel dolgoznak. A telepítést megelőzően mindenképpen érdemes tisztázni a következőket:

Ellenőrzőlista: telepítés előtt

  • Tetőrétegrend és tetőfedések: Melyek alkalmasak napelemes tetőkhöz?
  • Tető tájolása: Vannak-e megfelelő tetőfelületeim, és milyen a tájolásuk?
  • Árnyékolás: Minden évszakban kellő mennyiségű napsugárzás éri a tetőt, vagy növekvő fák vagy a szomszéd épület tavasszal/ősszel/télen túl sok árnyékot vethetnek?
  • Méret: Mekkora rendszerméret szükséges a saját villamosenergia-fogyasztásom fedezésére?
  • Statika: Kibírja-e a tetőszerkezetem a többlet (szél-)terheléseket?
  • Támogatások: Van-e elérhető országos vagy regionális támogatás?
  • Hófogás: A napelemes rendszer telepítése után is biztosított az előírt hófogás?
  • Villám- és tűzvédelem: Megfelelő-e a biztonság?
  • Engedélyek: Engedélyeztetni kell-e a napelemes rendszeremet?
  • Ellátásbiztonság szigetüzemmel: Hogyan lehet villamos energiám áramkimaradás esetén is?
  • Energiatároló: A rendszer nem mindig akkor termeli az energiát, amikor szükségem van rá. Szükségem van-e energiatárolóra?
  • A rendszer biztosítása: Az esetleges károk ellen nem tudunk mindig védekezni. Ezért mindig érdemes egy biztosítással előre gondoskodni a vészhelyzetek esetére.

Ellenőrzőlista: telepítés után

  • Kellő gyakorisággal kerül sor a tető tisztítására és karbantartására?
  • Folyamatos fogyasztásoptimalizálás végzése és annak ellenőrzése, hogy hogyan lehet a saját magunk által termelt áramot még jobban kihasználni.
  • Elektromos autó alkalmazása energiatárolóként.
  • Napelemes rendszer bővítése vagy energiatároló utólagos beépítése?

Melyik tetőtípusok és tetőfedések alkalmasak napelemes tetőkhöz?

Az országban a lapostetők, ferde tetők (mint pl. nyeregtetők vagy kontytetők) vagy félnyeregtetők a leggyakrabban alkalmazott tetőformák. Minden tetőszerkezethez különböző műszaki lehetőségek léteznek a napelemes rendszer rögzítésére és a nap felé történő optimális tájolására. Lapostetőknél vagy túlságosan kis hajlásszögű tetőknél a napelemmodulokat háromszöglábakra rögzítik, amelyek az ideális pozícióba állítják be a modulokat. A tető statikája, építési formája és a tetőhéjazat mellett főként a tető tájolása az egyik legfontosabb tényező. Optimálisnak 25° és 35° közötti tetőhajlászög, és a déli tájolás tekinthető.

Melyik tájolás a legjobb egy napelemes rendszerhez?

A legjobb hozamokat a déli tájolás biztosítja. De a nyugati vagy keleti irányba néző tetőfelületek is képesek jó hozamokat biztosítani. Amennyiben a tetőhajlásszög és az árnyékolási viszonyok ideálisak. Ha a villamosenergia-fogyasztás napon belüli eloszlásából indulunk ki, akkor hasznosnak bizonyulhat a nyugati vagy keleti tájolás.

Hogyan lehet elkerülni az árnyékolásokat?

Egy bizonyos mértékű árnyékolást általában nem lehet elkerülni. Ezt a rendszer műszaki kialakításánál a modulok megfelelő összekapcsolásával célszerű a lehető legjobban ellensúlyozni (bypass a soros kapcsolás helyett, félcellás technológia). Környező fák, épületek és egyéb tetőfelépítmények, mint például kémények, tetőablakok vagy antennák a napszaktól és a Nap állásától függően árnyékot vethetnek a napelemekre, csökkentve azok hozamát. Az árnyékolás felmérése érdekében a napelemekkel felszerelni tervezett tetőket hosszabb időtartamon keresztül érdemes megfigyelni. Továbbá léteznek különböző mérési módszerek és számítógépes programok, amelyekkel meg lehet határozni a lehetséges árnyékolásokat.

Mekkora legyen a napelemes tető?

A napelemes rendszer megfelelő méretezése lényeges. Ennek során a rendelkezésre álló tetőfelület, a kívánt hozam és modulok száma és mérete játszik meghatározó szerepet. Ahhoz, hogy egy családi ház tetejére telepített napelemes rendszer a gazdaságosság és befektetési költségek tekintetében valóban megtérüljön, a rendszernek legalább 4 kWp teljesítménnyel célszerű rendelkeznie. Modultípustól függően ehhez kb. 25 m2 felület szükséges. Jó ökölszabálynak tekinthetjük, hogy egy rendszernek kb. negyedével több villamos energiát kell termelnie, mint amennyit a háztartás felhasznál. Ahhoz, hogy jövőben növekedő villamosenergia-fogyasztást is le lehessen fedni, érdemes a teljes rendelkezésre álló felületet kihasználni. A többletet visszatáplálhatja a hálózatba, vagy amennyiben rendelkezik energiatárolóval, el is tárolhatja.

Ennek ellenére továbbra is szükség van felelőségtudatos energiafelhasználásra, hiszen attól, hogy magunk termelünk villamos energiát, még nem pazarolhatjuk el. Olvasson többet az energiatárolókról, saját fogyasztásról és a fogyasztás optimalizálásáról!

Első lépésként ki kell számolni a használható tetőfelületet. Ehhez vagy le kell olvasni az értékeket az építési tervekről, vagy meg kell bízni egy telepítőcéget a felméréssel. Amint ismert a tetőfelület, meg lehet belőle határozni a modulok lehetséges számát. Ebből kiszámolható a telepíthető Kilowatt-peak (kWp) teljesítmény. Egy négytagú család átlagosa 4000 kWh-t fogyaszt évente. Az ország földrajzi adottságaiból adódóan kb. 800 ás 950 kWh energia termelhető meg egy kWp beépített teljesítménnyel. Amennyiben az elektromos autót is otthon töltik, az éves átlagfogyasztás ennél magasabb. 

Családi ház az ausztriai Eggben, amelynél a PREFA napelemes tetőfedő paneljeit és a fekete színű R.16 Classic elemeket kombinálták egy fa homlokzattal.

Ki ellenőrzi a tető statikáját?

Az építtető köteles a tető statikáját, és ezzel a napelemes rendszer telepítésére való alkalmasságát ellenőriztetni. Egy statikus, illetve szakember a szerelés előtt elemzést végez, hogy a tető teherbírása elegendő-e. A napelemmodulok plusz súlyt jelentenek a tetőn – ferde tetők esetén ez akár a 25 kg/m2-t is elérheti. Lapostetők esetében a terhelés pedig még ennél is magasabb. Ehhez adódnak hozzá a szél- és hóterhelések. Főként régi épületeknél döntő kérdés a tető állapota, mivel a napelemes rendszereket általában 20 évnél hosszabb időtartamra telepítik. Ez idő alatt a tető felújítási munkái bonyolultabbak és drágábbak, hiszen előtte először le kell szerelni a napelemes rendszert. Ezen túlmenően biztosítani kell, hogy a tető jól hozzáférhető legyen, hogy a technikusok és szakemberek el tudják végezni a karbantartási munkákat.

Napelemek és hófogás

Ha a napelemes vagy napkollektoros rendszerek eltakarják a már meglévő hófogást (pl. hófogókat), akkor az értelemszerűen nem tudja már ellátni feladatát – a hó lecsúszik a tetőről, ami eltorlaszolhat járdákat vagy károkat okozhat. Extrém esetekben a maradék hófogó-rendszer túlterhelődhet, és szintén károsodhat a hótömegek révén. Nem mindig lehet a hófogást és a teljes tetőfelületet használó napelemes rendszert egy kalap alá hozni. Kétes esetekben azonban a hófogás élvez prioritást. Ehhez a megfelelő szakági kivitelezők állnak rendelkezésre tanácsokkal és segítséggel.

Villám- és tűzvédelemmel kapcsolatos biztonságtechnika

A napelemes rendszereket általában a meglévő villámvédelembe kell bekötni. A villámok elvezetésére képes alátétszerkezet esetén a villámvédelmi felfogó rudak költséghatékonyan közvetlenül az alátétszerkezetre rögzíthetők. Eközben azonban ügyelni kell arra, hogy elkerüljék a napelemes rendszer leárnyékolását a felfogó rudak által. Alapvető szabály, hogy minél rövidebb a modulok és az inverter közötti vezetékhossz, annál kisebb a biztonságtechnikára fordítandó munka- és pénzmennyiség. Ha az épületben az egyenáramú kábeleket nem lehet tűzbiztosan elvezetni, akkor el kell helyezni egy tűzoltókapcsolót.

Van szükség engedélyre a napelemes tetőhöz?

A napelemes tetők általában építési engedély nélkül építhetők ki. Kivételek azonban vannak, például ha az épület olyan területen található, amelyre rendezési terv vonatkozik, vagy műemlékvédelem alatt áll.

Vészhelyzeti áram funkció és szigetüzem

Áramkimaradás esetén a napelemes rendszerek sem termelnek villamos energiát. Ha az ellátásbiztonságra törekszik, és azt szeretné, hogy áramkimaradás esetén (időszakos lekapcsolás vagy hálózati hiba) is el tudja magát látni villamos energiával, akkor ehhez vészhelyzeti ellátási funkcióval rendelkező hibrid inverterre lesz szüksége, amely át tud kapcsolni „sziget üzemmódra”, és adott esetben megfelelő tárolókapacitással rendelkezik. Csak így tud a napelemes rendszer hálózati feszültség nélkül is villamos energiát termelni, feltéve hogy van elegendő napsütés. Legjobb, ha egy napelemes szakcég szakemberéhez fordul, ha az ilyen speciális megoldások, azaz vészhelyzeti ellátásra képes napelemes rendszerek iránt érdeklődik.

Hogyan tudom a saját fogyasztásomat optimalizálni?: Villamos energia megtakarítása egyszerűen

A saját felhasználás optimalizálásának célja, hogy a megtermelt villamos energia minél nagyobb részét a megfelelő időpontban fogyasszuk el. Ennek elérésére számos eszköz és lehetőség van.

Napelemes rendszerrel kombinálva a hőszivattyúk egy környezetbarát lehetőséget jelentenek melegvíz előállítására. Így a többlet villamos energia átalakítható hasznosítható hővé. A megtermelt villamos energia nagyobb részét használjuk el, ezzel fedezve a hőszivattyú teljesítményfelvételét.

A napelemes rendszerek általában több energiát termelnek meg egy nap alatt, mint amennyit a háztartás el tud használni. Ezt a többlet villamos energiát el lehet tárolni olyan időszakokra, amikor alacsony vagy egyáltalán nincs villamosenergia-termelés. Így éjszaka sem kell teljesítményt felvenni a hálózatból és a saját fogyasztás lényegesen megnövekszik.

A cloud tároló egy olyan virtuális tároló, amellyel a saját fogyasztás 100%-ra növelhető. Az éppen nem szükséges villamos energiát vissza lehet táplálni a szolgáltató villamos hálózatán keresztül, és ezért egyfajta villamosenergia-jóváírást kapunk. Az ennek a jóváírásnak megfelelő energiamennyiséget bármikor felvehetjük a hálózatból. Így a nyáron termelt áramot télen is használhatjuk.

Wallbox segítségével az el nem használt energiát az elektromos autójába töltheti. A saját villamos energia használata olcsóbbá és környezetbarátabbá teszi a töltést, mintha hálózatról töltenénk a járművet. Az elektromos energiatároló segítségével a villamos energia akkor is használható, amikor a napelemek éppen nem termelnek, például éjszaka.

Az intelligens készülékvezérlés, illetve energiamenedzsment-rendszer vezérli a különböző háztartási berendezéseket (mosogatógép, mosógép, stb.), legtöbbször teljesen automatizálva. Ezeket a rendszer utána akkor indítja, amikor kellő mennyiségű villamos energia áll rendelkezésre, azzal a céllal, hogy a saját magunk által termelt villamos energia minél nagyobb részét használjuk fel. Az energiamenedzsment-rendszeren keresztül egy hőszivattyú vagy egy wallbox is integrálható. 

Az okosmérő méri és ellenőrzi a napelemes rendszer villamosenergia-termelését, valamint a fogyasztást, és túltermelés esetén szabályozza a hálózatba való visszatáplálást. Az okosmérők gyakran szerves részei az energiamenedzsment-rendszereknek, és lehetővé teszik, hogy a napelemekkel megtermelt energia 100%-át felhasználjuk.

Mennyibe kerül egy magáncélú napelemes rendszer, és tényleg megéri telepíteni?: Mikor éri meg napelemes rendszert telepíteni?

A napelemes rendszer beszerzése és telepítése költségekkel jár. Ezért minden háztulajdonos szeretné tudni, hogy mennyi idő alatt térülnek meg ezek a költségek. Tekintettel a folyamatosan emelkedő energiaárakra a legtöbb esetben megéri a saját háztetőre telepített napelemes rendszer, és sokak számára egyre vonzóbbá válik. Támogatással egy napelemes rendszer már 10-14 év után megtérülhet. Éppen a növekedő villamos energiaárak idejében tekinthető egy biztos és jó befektetésnek. Nem is említve, hogy mekkora a jelentése a környezet és a következő generációk számára.

Mennyibe kerül egy PREFA napelemes tető egy átlagos családi ház esetében?
A PREFA Solar 2 az 1-ben: Tetőfedés és napelemes rendszer egyben, ezért kell másképp kalkulálni, mint a hagyományos tetőre szerelt megoldásokat. Árakkal kapcsolatos pontos információkra egyedi tervezés, illetve a PREFA egyik telepítő partnerétől kért ajánlat alapján van lehetőség.

Hogyan kell a megtérülést számítani?

Össze kell adni az összes kiadást, amelyek az energiaellátással kapcsolatban évről évre felmerülnek, és ezeket szembe kell állítani a saját napelemes rendszer költségeivel és visszatáplált energiáért kapott térítéssel. Ennél figyelembe kell venni a beszerzés és a telepítés beruházási költségeit, amelyből le kell vonni a kapott támogatást, továbbá figyelembe kell venni a karbantartás, javítás és biztosítás folyamatos költségeit. Finanszírozás esetében figyelembe kell még venni a kamatköltségeket, és a saját villamosenergia-termelés okozta csökkent villanyköltségeket. Néhány év után a napelemes rendszer nélkül felmerülő villanyszámlák meghaladják a napelemes rendszer beszerzési és üzemeltetési költségeit, levonva a bevételeket. Ebben az időpontban térül meg a rendszer.

Energiatároló többletköltségei

Hogy a kevés napos órás napokon, a fogyasztási csúcsokkor vagy éjszaka kevesebb villamos energiát kelljen beszerezni a szolgáltatóktól, egyre több háztulajdonos dönt a villamos energiatároló telepítése mellett. A villamos energiatárolók beszerzési költségei jelenleg 500 és 1000 € között mozognak kWh-nként. A megfelelő támogatások segíthetnek a költségek csökkentésében. Egy energiatároló esetében a megtérülés ennek megfelelően kitolódik.

Karbantartás, biztosítás és fogyasztásmérő költségei

A beruházási költségek mellett a tervezésnél a folyamatos üzemeltetési költséget is figyelembe kell venni. Ezt a karbantartás és a biztosítás teszi ki.

A felelősségbiztosítás mellett egy általános biztosítás kötése is javasolt, amely az olyan lehetséges káresemények ellen véd, mint pl. a jégkár vagy egyéb természeti károk.

Lehet-e egy napelemes rendszert utólag felszerelni?

Napelemes rendszert már meglévő PREFA tetőre is lehet utólag telepíteni. A napelemek tetőre szerelése a megfelelő alátétszerkezetet használva a legtöbb esetben nem jelent problémát. A napelemtartók felszerelése a szarufákra történik (megfelelő tervezés esetén 30 mm-es deszkázatra vagy kettős állókorcra is lehetséges). A tetőbe integrált rendszerek utólagos telepítése általában nehezebb, mivel nagyon sok rendszer kapható a piacon, és mindegyiket egyedi módon kell beépíteni és a meglévő tetőfedéshez csatlakoztatni.

Milyen napelemes rendszereket kínál a PREFA?

PREFA napelemes rögzítési rendszer: Alátétszerkezet hagyományos napelemes rendszerekhez

A PREFA kínálatában már sok éve jelen vannak a hagyományos napelemes rendszerekhez való alátétszerkezetek. A napelemes szerelési termékkínálattal, a Sunny, Sunny Spezial, Vario, Fix és PREFALZ Vario napelemtartókkal egy olyan rendszert kínálunk, amelyik ideálisan illeszkedik a PREFA tetőfedésekhez. A napelemmodulok rögzítésére szolgáló egyéb megoldásokhoz képest a PREFA rendszer tökéletesen kompatibilis a PREFA tetőfedési termékekkel, és nem korlátozza a PREFA tetőfedés funkcióját és hosszú élettartamát. Emellett a folyamatos továbbfejlesztéseknek köszönhetően mindig a legkorszerűbb műszaki színvonalat képviseli. A komplett rendszerünknek köszönhetően minden PREFA tetőrendszerhez rendelkezésre áll a megfelelő rögzítés – a kisméretű elemektől egészen a PREFALZ állókorcos fedésekig.

Egy családi ház DS.19-es fedéssel és PREFA napelemes rögzítési rendszerrel.

A PREFALZ szolármodulok: Nagy teljesítőképességű TOPCon cellatechnológia

A PREFALZ napelemes megoldás forradalmasítja az energianyerést a tetőn testreszabott formatervezésével, ami tökéletesen illeszkedik a PREFALZ fedés korctípusához. Két méretben gyártva a nagyteljesítményű üveg/üveg fotovoltaik-modulok kiemelkedő hatékonysággal és robusztussággal rendelkeznek a környezeti befolyásokkal szemben. A nagy teljesítőképességen túl a modulok optimális integrációt kínálnak a tetőfelületbe anélkül, hogy rontanák a külső megjelenést. Fenntarthatóságuknak és 100%-ban ausztriai gyártásuknak köszönhetően a PREFALZ szolármodulok nem csak az energiaellátásban állítanak fel új mércét, hanem a környezeti kompatibilitásban is. A tető 3°-tól 60°-ig terjedő dőlésszögétől függetlenül a PREFALZ napelemes megoldás az ideális megoldás a hatékony és fenntartható energiaelőállítás számára.

Luftaufnahme der PREFALZ-Solarmodule, die auf dem PREFALZ-Dach installiert werden

PREFA napelemes tetőfedő panelek integrált napelemes rendszerrel:: Az innovatív világújdonság

A PREFA napelemes tetőfedő panel egy bevonatos alumínium tetőfedő panelre rögzített, integrált napelemcellákkal ellátott alumínium tetőfedő elem, a jól bevált PREFA minőségben. A végeredmény egy ellenálló alumínium tető korszerű napelemes technológiával és egyöntetű felülettel.

Nagyméretű PREFA napelemes tetőfedő panel az R.16 Classic elemmel kombinálva, fekete színben, négyszögszelvényű ereszcsatornával és vörösfenyő homlokzattal

Korszerű félcellás technológia az optimális teljesítményért

Minden egyes napelemes tetőfedő panel egy kis erőmű, amely villamos energiát tud termelni – környezetbarát és fenntartható módon. Az igényektől függően a villamos energia közvetlenül felhasználható, eltárolható vagy visszatáplálható a hálózatba. A napelemcellák egykristályos (mono) szilíciumból, korszerű félcellás (half-cut) technológiával készültek, ami gondoskodik az optimális teljesítményről. A külön a termékhez fejlesztett csatlakozó dobozok közvetlenül a napelemmodulban integráltak, így a tetőfedő/bádogos egyszerűen összekötheti őket. Továbbá, mivel a napelemek magába a tetőfedő panelekbe integráltak, nincs szükség további felépítményekre, illetve alátétszerkezetekre a tetőn, valamint a héjazaton átmenő csavarok, kábelcsatornák vagy hasonlók sem szükségesek.

Ellenálló és biztonságos

A PREFA napelemes tető biztosan véd a szél és időjárás ellen. Az ellenálló, alacsony reflexiójú szolárüveg és a PREFA alumínium tetőfedő lemez kombinációja extrém időjárási viszontagságoknak is ellenáll. Jég- és törésálló, viharbiztos és rozsdamentes. A napelemes tetőfedő panelt IEC 61215:2016 és IEC 61730 szabványok szerint vizsgáljuk be. A PREFA napelemes tetőfedő paneleket neves gyártók minőségi részkomponenseiből készülnek, ezen túlmenően pedig 25 éves lineáris teljesítménygaranciát vállal a PREFA. Az Ön PREFA napelemes tetőfedő paneljei még ezen 25 év után is garantáltan képesek lesznek leadni a eredeti teljesítményük 80 %-át.

Sárga garancialogó a PREFA napelemes tetőfedő panelek és PREFALZ szolármodul 25 éves teljesítmény-garanciája számára

Egy jövőbemutató termék – Made in Austria

A PREFA napelemes tetők Ausztriában fejlesztett és gyártott, jövőbe mutató termékek, amelyek két különböző kivitelben kaphatók. A kisméretű napelemes tetőfedő panel mérete 700 x 420 mm beszerelt állapotban, teljesítménye pedig 43 Wp darabonként. A nagyméretű PREFA napelemes tetőfedő panel mérete 1400 x 420 mm beszerelt állapotban, teljesítménye pedig 100 Wp darabonként. 5 kWp teljesítményhez így a kisméretű napelemes tetőfedő panelből kb. 34 m2 szükséges, míg a nagyméretűből 30 m2. A P.10 fekete színben kapható napelemes tetőfedő panelek súlya az integrált napelemes technológia ellenére is mindössze csak 12,6 kg/m².

Illeszkedik az 5000 terméket felölelő PREFA komplett rendszerhez

A PREFA napelemes tető optimálisan illeszkedik a jól bevált, összehangolt komplett rendszerbe, így a több, mint 5000 terméből álló minőségi termékkínálat része. A napelemes tetőfedő panelek 100 %-ban kompatibilisek a PREFA R.16 Classic elemekkel és a PREFA FX.12 tetőfedő panelekkel. Ugyanilyen összehangolt az átfogó tartozékkínálat, amelyben megtalálhatók például a tető-vízelvezetés, hófogás vagy tetőbiztonság elemei és minden szegély. 

A PREFA minden lépésnél professzionális segítséget nyújt

Legyen szó napelemes rögzítési rendszerekről vagy az új PREFA napelemes tetőfedő panelekről, A PREFA-val egy olyan partnert kap, amelyik mindenről gondoskodik – a tanácsadástól kezdve egészen a rendszer telepítéséig. A PREFA a szerelést végző partnerek betanítását is vállalja. A PREFA ajánlata a napelemes tetőfedő panelekből (rögzítési segédanyagokkal együtt), a generátor csatlakozó dobozból, valamint a kábelcsomagokból álló alapcsomag szállítása mellett a műszaki tanácsadást és a PREFA napelemes tető tervezését is tartalmazza. Mindehhez további értékes segítség társul, hiszen a PREFA a rendszer elkészülte után segít a garanciatanúsítvánnyal.

Tervezés, megvalósítás, támogatás és garanciatanúsítvány: Az új PREFA napelemes tetőhöz vezető út lépései

1. lépés: Előfeltételek ellenőrzése – A saját tető felmérése
Első lépésként tisztázni kell, hogy a tető, a hajlásszög és a tájolás megfelel-e, majd rögtön kérheti ajánlatát és ki is adhatja a megbízást a PREFA kivitelezői portálján keresztül.
Ajánlat kérése

2. lépés: Előkészítés – Minden, ami ahhoz kell, hogy folyhasson az áram
A villamos szakcég gondoskodik a szolgáltatónál a mérőóráról és hálózathasználati szerződésről. Adott esetben a helyi építési hatósághoz is kell fordulni építési bejelentéssel.

3. lépés: Telepítés & átadás– Indulhat is a saját erőmű
A PREFA kivitelező partnere telepíti a napelemes tetőfedő paneleket, természetesen minden tartozékkal együtt. A különböző villamos szakági munkálatokat (mint például a szerelőcsövezés előkészítése, DC/AC szerelés, a rendszer átvétele és üzembehelyezési jegyzőkönyv) villamos szakembernek kell végeznie.

4. lépés: Támogatás & garancia – Tanúsítvány biztosítása!
A méretezés mellé a PREFA az összes olyan dokumentumot is biztosítja, amelyek az épületbe, ill. tetőbe integrált (BIPV) rendszerek esetleges támogatásigényléséhez szükségesek. A PREFA a rendszer elkészülte után segít a garanciatanúsítvánnyal.
Garanciatanúsítvány igénylése

Összegzés

A napelemes rendszer telepítése egy jó lehetőség, hogy a jövőben függetlenül és biztosan termeljen energiát. A gazdaságosságot nézve a napenergia használata már 10-14 év után megtérül. A saját magunk által előállított villamos energiából fedezett saját fogyasztás optimalizálásával, valamint támogatások igénybevételével ez az idő még jobban lerövidülhet. A támogatásokat az illetékes hatóságoknál és a helyi kamaránál lehet igényelni. 

A napelemes rendszerek a legtöbb tetőre telepíthetők vagy tetőbe integrált, vagy tetőre szerelt formában. A szerelés előtt fontos, hogy milyenek a tető tájolása, hajlásszöge és árnyékolási viszonyai. A napelemes rendszer megfelelő mérete és teljesítménye is fontos. Családi házak tetejére célszerű egy legalább 4 kWp teljesítményű napelemes rendszert telepíteni. Mivel a jövőben az energiaigény – főként elektromos járművek esetén – növekedni fog, javasolt ezeket a megfontolásokat már a tervezésnél figyelembe venni.

Napelemes rendszerrel a tetőn jövőbiztosan termelheti meg saját elektromos energiáját.